SVETLOST SVITACA

Intervencije u javnom prostoru i mobilna aplikacija – Bilateralni projekat kulture sećanja sa mladima u Beogradu (Srbija) i Berlinu (Nemačka) na originalnim lokacijama stradanja i nacističkog progona.

Projekat „Svetlost svitaca – Arheologija sećanja”  je međunarodni projekat kulture sećanja nastao kroz saradnju mladih iz Beograda i Berlina. Poput arheologa, učesnici projekta na istorijskim mestima nacionalsocijalističkog progona, stradanja i istrebljenja, traže skrivene tragove prošlosti, (raz)otkrivaju ih, suočavaju se se sa njom i čine je vidljivom kroz intervencije u javnom prostoru. Oni ne samo da stvaraju trenutni sadržaj na mestima sećanja, već kreiraju i transformišu ove intervencije u javnom prostoru u digitalni sadržaj koji će i van lokacije biti dostupan u okviru mobilne aplikacije TOTO.

Na taj način ovi tragovi prošlosti ostaju trajno sačuvani i dostupni mladim generacijama u školama ne samo u Srbiji i Nemačkoj već i šire.

Dve grupe mladih u Beogradu i Berlinu rade uz učešće i podršku predstavnika/ca romske i jevrejske zajednice, grupe umetnica i umetnika, pedagoga i istoričara iz Srbije i Nemačke na mestima stradanja u oba grada. Istorija tih mesta je često slabo vidljiva ili potpuno izgubljena.

Tim u Beogradu (učenici XIII beogradske gimnazije) bavi se lokalitetom Topovske šupe, prvim koncentracionim logorom za Jevreje i Rome u okupiranoj Srbiji (avgust-novembar 1941). U njemu su internirani muškarci – Romi i Jevreji iz Banata i Beograda koji su u akcijama odmazde Vermahta streljani na stratištima oko Beograda.

Berlinska grupa (učenici Srednje škole „Ernst Hekel” iz Berlina) istražuje mesto nekadašnjeg Prinudnog logora Marcan. Procenjuje se da je između Olimpijskih igara u Berlinu 1936. i 1945, na osnovu nacističkih rasnih zakona, u njemu bilo internirano oko 1.200 Sinta i Roma, koji su eksploatisani kroz prinudni rad i, potom, deportovani u koncentracione logore iz kojih se malo ko vratio.

Tokom istraživanja na licu mesta, timovi u Beogradu i Berlinu bilateralno razmenjuju informacije o periodu nacionalsocijalizma u svojim zemljama, razvijajući nove forme kulture sećanja, i kritički preispituju istoriju, ali i sadašnjost. Obe grupe, svaka u svom gradu, razvijaju umetničke sadržaje i intervencije koji postaju deo mobilne aplikacije. Aplikacija TOTO povezuje logor Topovske šupe i Prinudni logor Marcan i trajno mapira sudbine progonjenih. Ona omogućava korisnicima da virtuelno posete oba mesta progona i stradanja, da uporede prošlost i sadašnjost, sudbine stradalih i današnje stanje u društvu u obe zemlje.

Uzroci i posledice diskriminacije, progona i istrebljenja hiljada ljudi na ovaj način postaju vidljivi i međusobno povezani u međunarodnom kontekstu. Umetničke intervencije i objekti se međusobno prepliću i ostaju sačuvani za budućnost kao transnacionalni virtuelni spomenik žrtvama rata i progona.

Projekat „Svetlost svitaca – Arheologija sećanja” je nastavak uspešne saradnje Udruženja Filmski festival Slobodna zona iz Beograda sa grupom špreagenten (spreeagenten), umetnicima iz Berlina i Beograda i partnerima (CPI Centar za primenjenu istoriju, UDI EUROCLIO) istoričarima i pedagozima.

Zajedno sa mladima iz čitave Srbije 2021. godine smo realizovali projekat Svetlost svitaca, posvećen obeležavanju osamdesetogodišnjice od osnivanja logora na Starom sajmištu.

Nezavisna pozorišna trupa špreagenten je 2017. godine u Berlinu realizovala pozorišnu predstavu „Rastplatz Marzahn“, performativnu rekonstrukciju prinudnog logora Marcan, zasnovanu na sećanjima preživelih svedoka, a ovaj zajednički projekat je nastavak tog procesa.

Kao i 2021. godine i ovoga puta će, uz virtuelne šetnje na lokacijama nekadašnjeg logora Topovske šupe u Beogradu i Prinudnog logora Marcan (Berlin) kroz aplikaciju TOTO, svim zainteresovanim učenicima, profesorima i školama biti na raspolaganju i digitalni priručnik u pdf formatu. Priručnik će, kao i mobilna aplikacija, ovoga puta biti dostupan na srpskom, nemačkom i engleskom jeziku sa željom da ga koriste i učenici i škole van granica naše (dve) zemlje.

Svetlost svitaca – Arheologija sećanja je projekat Filmskog festivala Slobodna zona (Beograd) u saradnji sa spreeagenten (Berlin) uz podršku CPI Beograd, EUROCLIO Beograd, XIII beogradske gimnazije i Srednje škole „Ernst Hekel” iz opštine  Helesdorf u Berlinu.

Projekat je finansirala fondacija EVZ iz Berlina, u okviru programa MLADI PAMTE (YOUNG PEOPLE REMEMBER)

ŠETNJA SA SVICIMA
APLIKACIJA I RIDER
PRIJATELJI SVITACA
TIM SVITACA
FOTO